COVID-19 Sonrası Otelinizin İşletmesinde Odaklanma

Otel sektörü, COVID-19 pandemisinden en çok etkilenen sektörlerden biri oldu.

Uzaktan çalışabilen diğer işletmelerin aksine oteller, virüs tarafından büyük ölçüde kesintiye uğrayan misafirlerin fiziksel varlığına bağımlıdır.

Neyse ki, dünya çapındaki sağlık yetkilileri, şu anda halka uygulanan aşı dozlarıyla bu görünmez düşmanla mücadelede önemli adımlar attı.

Sonuç olarak, çoğu ülke karantina kısıtlamalarını hafifleterek işletmelerin temkinli de olsa faaliyetlerine devam etmelerine izin verdi.

Faaliyetlerine devam etme kararına rağmen, çoğu otel, özellikle düşük talepler ve sıkı rekabet nedeniyle açık kalmakta zorlanıyor. Ancak iyi haber şu ki, standart pazarlama tekniklerinin ötesinde, otelcilerin yeniden başlamak ve rekabette bir adım önde olmak için uygulayabilecekleri çeşitli stratejiler ve eylem planları var. Bunlar şunları içerir:

*COVID-19 protokolleri

*Pazarlama Stratejilerine Odaklanın

*“Yeni-normal” misafirlerinizin kimler olduğunu biliyor musunuz?

*Personelin durumu hakkında ne yapabilirsiniz?

*Finansal başarı için verilerden yararlanın

COVID-19 Protokolleri

Virüsün hala aramızda olduğuna ve herhangi bir hata veya dikkatsizliğin yayılmasına neden olabileceği gerçeğine kör olmayalım. Personelinizi ve misafirlerinizi korumak için bölgenizdeki işletmelerin yeniden açılmasına ilişkin tüm hükümet yönergelerine uymanız sizin yararınızadır.

Sosyal mesafe ve nakitsiz işlemler gibi güvenlik önlemlerinin uygulanması, otelinizdeki insanları güvende tutmak için küçük ama etkili bir adımdır. Özellikle, sosyal mesafe, yani sizinle bir sonraki kişi arasında 1,5 metrelik bir mesafeyi korumak, çok sayıda insan trafiği yaşanan otel işletmesinde kritik öneme sahiptir.

Bu protokolleri uygulamak için duvar ve zemin işaretleri, erişim kontrolleri, temassız vücut ısısı kontrolleri, telefon uygulamaları, giyilebilir cihazlar vb. gibi doğru araçları edinmeniz gerekir.

Konukların sağlık ve güvenliği artırmaya yönelik kritik adımlara konsantre olmalarına yardımcı olmak için tüm protokollerin halka açık yerlerde ve konuk odalarında sergilenmesi gerekir.

 

Konuğun güvenliği ve sağlığından bahsetmişken, otelinizde dezenfektan, maske, temassız vücut ısısı kontrol ekipmanı, temizlik ekipmanı ve eldiven stoğu bulundurmanız çok önemlidir.

Klima hizmetleri de enfeksiyon yayılmasını önlemede faydalı olabilir. Amerikan Isıtma, Soğutma ve İklimlendirme Mühendisleri Derneği (ASHRAE), "Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin çalışması dahil olmak üzere bina operasyonlarında yapılan değişiklikler hava kaynaklı maruziyetleri azaltabilir" diyor.

 

"Pazarlama stratejilerine odaklanın

Daha önce, otel işletmeciliğinin düşük talepler yaşadığından ve birçoğunun aynı anda yeniden açılmasından dolayı rekabetin hala sert olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle, mülkünüzü rekabetten ayırmanın tek yolu, onu pazarlamaya odaklanmaktır.

Ancak unutmayın, zaman değişti, bu nedenle ilgili güncellenmiş stratejilerle yeni bir pazarlama eylem planı yapmanız gerekiyor. En iyi sonuçları elde etmek için eylem planınız aşağıdaki faktörler etrafında dönmelidir:

Web sitenizi ve online varlığınızı güncelleme. SSS, Google My Business, Facebook ve Instagram sayfalarınızı güncellediğinizden emin olun, markanızın sesini, alaka düzeyini ve değerini tekrar gözden geçirin. Online rezervasyon motorunuzu kurun ve SEO'nuzu gözden geçirin.

Bir iletişim stratejisi geliştirin. Bu, web sitenizde yeni gönderiler, yani konuklarınızın sevdiği eğlenceli ve değerli içerikler oluşturmayı içerir. Ayrıca sosyal medya kampanyalarınızı canlandırmak ve hedef kitlenizde yankı uyandıran gönderiler oluşturmak istiyorsunuz. Ve bunu yaparken, iletişimi tutarlı hale getirdiğinizden ve temassız varış ve check-in prosedürleri gibi yeni iş yapma biçimini tasvir eden alakalı videolar paylaştığınızdan emin olun.

Dijital medya reklamını canlandırın. Instagram, Facebook ve Google Ads kampanyaları listenizin başında olmalıdır. Bu kampanyalar, doğru bir şekilde strateji oluşturulduğunda, doğrudan satış kanallarınız (örn. kendi rezervasyon motorunuz) için yatırım getirisini optimize etmek üzere otel işletmenizi pazarlamak için uygun maliyetli, ölçülebilir ve hedefli çözümler olabilir.

“Yeni-Normal” Misafirlerinizin Kim Olduğunu Biliyor musunuz?

Pandemi her şeyi değiştirdi ve otelinizin varlığını sürdürürken yeni konukları çekmenin yollarını düşünmeniz gerekecek.

İster şirket yöneticilerini hedeflemiş olun, ister COVID öncesi tatil amaçlı seyahat edenler için yiyecek ve içecek hizmeti vermiş olun, önemli değil.

Kritik olan şey, iş sürekliliğini sağlamak ve rekabette öne geçmek için yeni konuklar bulmanız gerektiğidir. Aşağıda size bu konuda yardımcı olacak bazı ipuçları verilmiştir:

Düzenli konuklara ulaşın. Otel işletmenize sadık olan müdavimler hayat kurtarıcı olabilir. Onlarla etkileşime geçtiğinizden ve işinizi destekleyeceklerini umarak halihazırda var olan ilişkiyi canlandırdığınız

dan emin olun. Onlara düşünceli indirimler (aşağıda okuyun!), ücretsiz teklifler sunarak ekstra yol kat edebilirsiniz. Sağlık ve güvenlik protokollerine olan bağlılığınızı iletmeyi unutmayın.

Doğru konukları hedefleyin. Oteliniz tatil amaçlı seyahat edenleri hedefliyorsa, işletme yöneticilerini hedeflemek pek mantıklı değildir.. Temassız check-in, online rezervasyonlar ve konuklarınızı daha da fazla cezbetmek için mobil uygulamalar gibi belirli hedef kitleniz için doğru teknoloji çözümlerine sahip olduğunuzdan emin olun.

Ortaklıklarınızı besleyin. E-postalar, aramalar ve sanal toplantılar aracılığıyla satıcılarınızla ve ortaklarınızla temas kurmak, onları size bağlı tutmanın harika bir yoludur. Yerel tedarikçilerinizden, seyahat acentelerinden vb., işletmelerinin tekrar toparlanmasını beklerken yeni bir sözleşme imzalama olasılığını sormayı düşünün.

Unutmayın: "İnsanlar yaptığınız şeyi satın almazlar, neden yaptığınızı satın alırlar." – Simon Sinek

Personelin Durumu Hakkında Ne Yapabilirim?

Markalaşma. Gittikçe daha fazla insan, orada çalışmaktan gurur duydukları bir otelde çalışmak istiyor. Bunu başarıyla gerçekleştiren otelcilerden birkaç öneri: hayır kurumlarına yiyecek bağışlamak, yerel tedarikçileri kullanmak, temiz enerji kullanmak ve güneş panelleri ve su geri kazanım ve geri dönüşüm sistemleri gibi yeşil altyapıları kullanmak.

Dijital işe alım. Daha fazla sayıda aday, kariyer siteleri ve sosyal medya aracılığıyla her zamankinden daha fazla iş keşfediyor. Potansiyel adaylara ulaşmak için Twitter ve Linkden gibi sosyal medya başta olmak üzere tüm platformları kullandığınızdan emin olun.

Kazançlı tavsiye programları. Araştırmalar, mevcut çalışanlar tarafından yönlendirilen adayların daha üretken olduklarını ve daha uzun süre kalma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Mevcut personeliniz için değerli tavsiye programları oluşturmak, daha yüksek kaliteli yeteneklere ulaşma potansiyeli olan aday havuzunu genişletmenin akıllı ve kolay bir yoludur.

 

Finansal Başarı İçin Verilerden Yararlanın

Sağlık ve güvenlik protokollerini sağlamak ve devam ettiğinizde doluluğu optimize etmeye odaklanmak isteseniz de, iş sürekliliğinin de önemli olduğunu unutmayın.

Gelir yönetimi uygulamalarınızı geliştirmek ve işinizi devam ettirmek için bazı stratejik kararlar almak istiyorsunuz. İşte bu konuda yardımcı olacak bazı pratik ipuçları:

 

Oda fiyatlarını düşük tutmayın. COVID karantinasının ardından otelinizi yeniden açarken oda fiyatlarınızı gözden geçirin ve en iyi fiyat noktanızı bulun. Ancak, indirim ve promosyonlar sunmak istediğiniz kadar, markanızı mahvetme riskiyle karşı karşıya kalabileceğiniz için fiyatları çok da düşürmeyin. Bunun yerine, katma değerli paketler sunmayı ve açığı satış yaparak kapatmayı düşünün.

İptal politikalarınızı güncelleyin. Misafirler, pandemi nedeniyle daha esnek iptal koşulları istiyor. Ancak, çok fazla iptal gelirlerinizi olumsuz etkileyebilir. Bunu, iki ilkeden birini tanıtarak kontrol edebilirsiniz. Bunlardan biri, konukların ziyaret tarihinden önceki güne kadar istedikleri zaman iptal edebilecekleri "şimdi rezervasyon yap, sonra öde" politikasıdır. Diğeri ise konukların peşin ödeyip indirim aldıkları ancak para iadesi alamadıkları “peşin öde ve indirim al” politikasıdır.

Fiyatlandırma yönetiminizi iyileştirin. Otel işletmenizi canlandırmaya ve daha fazla misafir çekmeye çalışırken, iyi zamanlanmış ve uygun kanallar aracılığıyla dağıtılmış doğru promosyonları sunmak çok önemlidir. Etkili bir gelir yönetimi stratejisi veya sistemi, fiyatlandırmayı optimize etmek için çok önemlidir.

 

Otel mülk yönetim sistemi günlük operasyonlarda nasıl bir yol oynar?

COVID-19 karantinasından sonra otelinizi yeniden açmak uygulanması zor bir karar olmamalıdır. Talep hala düşük ve rekabet oranı yüksek olsa da, bu stratejiler ve en iyi uygulamalar, seyahat ve turizm tamamen zirveye ulaştığında gelişmek için sizi daha iyi bir konuma getirebilir.

Unutmayın, her şey doğru protokollere sahip olmak, pazarlamaya odaklanmak, konukları çekmek için yeni stratejiler geliştirmek ve pratik gelir yönetimi uygulamakla ilgilidir.

Bir otel mülk yönetim sistemi veya PMS, online rezervasyonlar, temassız kiosklar, dijital kayıt kartları, pasaport tarayıcıları ve daha fazlası gibi günlük otel operasyonel etkinliklerini geliştirmede kritik bir rol oynar.