2024 Yılında Otel Pazarlama Stratejileri ve Fikirleri: Tam Kılavuz

Konaklama sektörü rekabetçi sektörlerde otel pazarlama stratejileri kurtarıcınızdır.

Günümüzde kullanıcılar statik görsellere sahip sıkıcı pazarlama mesajlarına ilgi duymuyor. Yaratıcı ve ilgi çekici içerikleri tüketen kullanıcılar için en verimli yönetim bir pazarlama stratejisi oluşturmanızdır.

Rezervasyonları ve görünürlüğü artırmaya yönelik otel pazarlama stratejileri:

Günümüzde pazarlama planı

Otel doluluk oranları mevsim ile beraber artış eğilimi gösterirken otelciler misafirlere ek değer sunmak ve rekabette öne çıkmak için yeni otel pazarlama stratejileri geliştirmeye devam ediyor. 

"Etkili bir otel pazarlama planı büyümenin anahtarıdır”  Bir otel pazarlama stratejisi dinamik olmalı, mevsimsel ve pazar trendlerini akıllı bir şekilde sürekli takip etmelidir.

Bu yazıda tüketicileri teşvik etmek ve rezervasyonları artırmak için en önemli ve ilginç otel pazarlama fikirlerinden bahsedeceğiz.

Başarılı Bir Otel Pazarlama Stratejisine İlk Adımlar

Amaç rezervasyonları artırmak ve otel sektöründe itibar kazanmak. Stratejinizi oluşturmaya başladığınızda bazı temel ilkeleri göz önünde bulundurmalısınız. Aşağıdaki adımlar, otelinizin belirli özellikleri ne olursa olsun, iyi işleyen bir otel pazarlama stratejisinin olmazsa olmazlarıdır.

Değer Teklifinizi Geliştirin

Değer teklifi, işletmenizin müşterilerine vaat ettiği değeri ifade eder. Hedef kitlenize neden hizmetinizi seçmeleri gerektiğini anlattığı için muhtemelen bir pazarlama stratejisinin en kritik yönüdür. 

Bir otel web sitesi oluştururken, OTA profillerinizi güncellerken veya reklam verirken iletmeye çalıştığınız pazarlama mesajı konusunda verimli olmanız gerekir. Öncelikle teklifinizin anlaşılması kolay olmalıdır. Mesajınızı herkesin anlayacağı şekilde iletmelisiniz.

Değer teklifindeki eylemleriniz, karşılığında daha iyi satış ve etkileşim dönüşümleri sağlayacaktır.

İpucu:

Müşterilerinizin neye ihtiyaç duyduklarını anlayıp, otelinizi seçmeleri halinde elde edecekleri spesifik deneyimleri ve sonuçları anlatın.

En iyi yaptığınız ve rakiplerinizin sahip olmadığı şeyleri tanıyın.

Ardından bu üç ilkenin rehberliğinde mesajınızı markanıza en uygun şekilde iletin.


Hedef kitlenizi belirtin

Genelleştirilmiş mesajlar potansiyel misafirlerinizin etrafında çalışsa da onlara etkili bir şekilde dokunmaz. Bu nedenle hedef kitlenizi tanımanız ve onlara özel olarak hitap etmeniz gerekir.

Misafirleriniz uluslararası turistler, düşük bütçeli gezginler, iş seyahatinde olanlar veya romantik bir tatil arayan çiftler olabilir. Her pazarlama çabası herkese çekici gelemez, bu nedenle hedefinizi daraltmalısınız. Hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirlerseniz pazarlama kampanyalarınız daha isabetli olacaktır. 

Ayrıca rakiplerinizin hangi demografiyi çekmek için neler yaptığına da göz atabilirsiniz. Daha sonra reklam bütçelerinize göre otelinizin potansiyel müşterilerde nasıl bir izlenim bırakmasını istediğinizi değerlendirebilirsiniz. Ancak daha fazla insanı çekmek için denge kurabilmek ve sonraki olası değişikliklere ayak uydurabilmeniz için hedef kitlenizi çok fazla daraltmayın.


Bütçenizi belirleyin

Pazarlama bütçenizi stratejik olarak oluşturmalısınız. Bütçe şablonlarının konaklama sektöründe uygulanması kolay değildir. Otel türünüze, konumunuza, hedef segmentinize ve daha fazlasına bağlı olarak kendinize hedef belirleyebilirsiniz.

Bütçenizi nasıl oluşturacağınızı belirlemeden önce, ideal olarak her yıl için net ve gerçekçi hedefler belirlemeniz gerekir. Otel pazarlama bütçeniz muhtemelen tüm pazarlama, reklam ve tanıtım kampanyalarından oluşacaktır. Pazarlama personeli, yazılım, web sitesi ve pazarlama araştırması maliyetleri gibi mevcut işletme maliyetlerinizi ön görmeye çalışın.

Bu tür maliyetleri ayırmak, bu süreçte toplam bütçeden ne kadar kaldığını görmenize yardımcı olacaktır.

Pazarlama bütçenizi bildiğinizde etkili maliyet ve gelir yönetimi de daha kolay olacaktır.

Bir otel pazarlama stratejisi, akıllıca oynanacak kanalların seçilmesini gerektirir. Tüm kanallarda aktif oyuncu olmak çok fazla enerji ve bütçe gerektiriyor. Ayrıca muhtemelen hedef kitleniz bazı platformlarda diğerlerinden daha fazla zaman harcıyordur.

Rastgele hareket etmekten kaçının. Hedef kitlenizin ve bütçenizin neler yapmanıza olanak sağladığını görmek için mevcut performansınızı analiz edin. Google Analytics, verilerinizin toplanması ve bunlardan öğrenilmesi açısından çok yardımcı olabilir. Daha sonra otel hizmetlerinizi tanıtmak için çeşitli platformlara yatırım yapabilirsiniz.

Ayrıca otel pazarlamasındaki değişen trendlerden haberdar olun. Online pazarlama, konaklama da dahil olmak üzere birçok sektör için yerleşik bir strateji haline gelmiş olsa da, en etkili uygulamalar sürekli değişmektedir. Burası bir otel pazarlama planı için dinamizmin gerekli olduğu yerdir.

Bir E-mail Kampanyası Başlatın

E-mailler, ilk günlerinden beri pazarlama için güvenilir bir çıkış noktası olmuştur. Bu açıdan hiçbir şey değişmedi ve otel pazarlama fikirleri söz konusu olduğunda hala hayattalar ve çalışıyorlar.

E-mail pazarlama

Marka bilinirliğini artırmak, web sitesi trafiği oluşturmak ve kontrol edebileceğiniz bir şekilde müşterilerinizle doğrudan etkileşime geçin. İyi bir e-mail listesi oluşturarak başlamanız gerekir. Bu liste geçmiş misafirlerinizi, web sitenizde oturum açan kişileri ve ilgilenebilecek diğer kişileri içerecektir. Daha sonra onlara, rakipleriniz yerine sizinle rezervasyon yaptırmaları için biraz ekstra teşvikle ilgilerini çekebilecek özel teklifler gönderin.

Profesyonel İpucu: Pazartesi, bu e-mailleri göndermek için en iyi gün çünkü bu, insanların işe geri döndüğü ve e-maillerini kontrol etmeye başladığı haftanın ilk günü.

Mobil kullanıcıları unutmayın. İnsanlar otel odaları, oda hizmetleri ve otel olanakları ararken ve rezervasyon işlemini tamamlarken mobil cihazları kullanıyor.


Canlı Sohbet Hizmeti Sunun

Diyelim ki web siteniz biraz trafik alıyor. Potansiyel misafirleriniz web sitenizi incelerken insanların oteliniz hakkında soruları olabilir.

Web siteniz en önemli pazarlama kanalınızdır. Etkili bir şekilde kullanın. İnsanlar, yanıt internette bir yerde olsa bile sorularına anında yanıt almak istiyor.

İnsanların işletmeniz hakkında sorabilecekleri soruları mümkün olan en kısa sürede yanıtlayın. Aksi takdirde, siz yanıt verme şansı bulamadan rezervasyon yapmaktan vazgeçebilirler. Yapay zeka destekli sohbet robotları, rezervasyon deneyimini hızlı bir şekilde geliştirmek için harika pazarlama araçlarıdır. Teknolojiden yararlanın.

Online İncelemeleri Yönetin

Potansiyel müşterileriniz tek bir Google aramasıyla işletmeniz hakkında istedikleri tüm yorumları okuyabilir. Ve yapıyorlar. Online alışveriş yapanların yarısından fazlası, satın alma işlemlerini tamamlamadan önce en az dört inceleme okuyor.

Ağızdan ağza pazarlama her zaman çok ikna edici bir pazarlama yöntemidir. TripAdvisor, Google My Business, Facebook vb. gibi misafirinizin yorum bırakabileceği platformlarda olun.

Olumlu bir itibara sahip olmanın en iyi yolu müşterilerinizde %100 memnuniyet oranına sahip olmaktır. Ama bildiğiniz gibi bu neredeyse imkansız. Her zaman mutsuz müşteriler olacaktır, dolayısıyla bu olumsuz yanıtları yönetmeniz gerekir.

Profesyonel İpucu: Eleştiriye yanıt verirken kibar ve anlayışlı olun. Reklamlar veya e-mail kampanyaları kadar doğrudan olmasa da, uzun vadede itibarınızı artırmanın bu odaları doldurma olasılığı diğer pazarlama kampanyaları kadar dolacaktır.

Ayrıca misafir değerlendirmeleri, otelcilerin geliri en üst düzeye çıkarmak ve tekrar gelen misafirler oluşturmak için kullanabileceği bir ölçüm olarak otellerdeki memnuniyet hakkında fikir sahibi olmak açısından da harikadır.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriği Teşvik Edin

İnsanlar arkadaşlarının ve aile üyelerinin online içeriğine diğer tüm marka mesajlarından daha fazla güveniyor. Beklendiği gibi potansiyel misafirleriniz, önceki misafirlerinizin paylaştığı online içeriğe daha fazla güvenecektir.

Bu nedenle misafirlerinizi, mesajınızı kendi bakış açılarından yaymanıza yardımcı olmaya teşvik etmelisiniz. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, özellikle Instagram'da oldukça güçlüdür. Hashtag kullanmak yerine hedef kitlenizi daha yaratıcı araçlarla etkilemeye odaklanmalısınız. İyi içerik kullanmanın etkili bir stratejisi de misafirlerinizin kendi çevrelerini ve sizi sosyal medyada kontrol eden kişileri etkilemek için yardım almaktır. Unutmayın, misafirlerinizin sizinle ilgili içeriklerini Instagram'da paylaşmasını sağlayacak olan öncelikle sizin tatmin edici hizmetinizdir, ancak aynı zamanda belki otelde hemen ek ikramlar sunarak onları teşvik edebilirsiniz.

Aşağıda otel işletmeleri için daha spesifik pazarlama fikirleriyle devam ediyoruz.

Otel Pazarlama Fikirleri: Yıl boyunca sürekli olarak memnun misafir akışına sahip olmak, iyi bir otelin hayatta kalmasını sağlar. Otel pazarlama fikirlerinin devreye girdiği yer burasıdır. Aslında otel pazarlaması sadece ziyaretten önce gerçekleşen bir süreç değildir. Sağlam, uzun vadeli bir otel pazarlama stratejisi, otel deneyiminin her adımını içerir. Online pazarlama da bu sağlam stratejinin önemli bir parçasıdır.

İster rezervasyonlarınızı artırmaya çalışıyor olun ister otelinizin kendi web sitesine daha fazla trafik çekmek istiyor olun, pazarlama daha iyi kar elde etmek için en iyi yardımcınızdır. İşte artan otel rezervasyonları yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olabilecek birkaç otel pazarlama fikri.

Ziyaretten Önce: Otel Pazarlama Fikirleri

Konaklama sektörü dijital dönüşümden derinden etkileniyor. Bu nedenle online pazarlama stratejilerinizi oluştururken teknolojik gelişmelerin sağladığı fırsatları göz önünde bulundurmalısınız.

Teklifinizi Kolaylaştırın: Kapınızdan içeri giren her misafirin farklı ihtiyaçları olacağı doğru olsa da analizlere göre insanlara çok fazla seçenek sunarak kafalarını karıştırıyorsunuz.

Sadece sunduğunuz seçeneklere bakarak misafirlerinizi yormak istemezsiniz. En iyi teklifi bulmaya çalışırken oda rezervasyonu yapma fikrinden vazgeçebilirler.

Profesyonel İpucu: Yapabileceğiniz en iyi şey, odalarınızı kategorilere ayırmak, odalarınızı müşterilerinizin en çok aradığı hizmetlerle birleştirmek ve ek hizmetleri ayrı ayrı sunmaktır.

Pazarlamayı kolaylaştırmak için pazarladığınız şeyi basit tutun.

Sanal Gerçeklik Turları Sunun

Misafir deneyimine dokunan en son yenilikler arasında sanal gerçeklik (VR) yer alıyor. Dünyanın dört bir yanındaki oteller, potansiyel misafirlerine etrafı gezdirmek amacıyla sanal turlar oluşturmak için bu teknolojiyle giderek daha fazla ilgileniyor. "Önemli bir çalışmanın gösterdiği gibi, sanal gerçeklik seyahat destinasyonu için olumlu duygular uyandırıyor ve başka bir araştırma da VR'nin müşterilerin güvenini kazanma konusunda sağlam bir kapasiteye sahip olduğunu ortaya koyuyor."

Sanal tur hizmeti sunan otellerin web sitelerinin, bu hizmeti sunmayan otel sitelerine göre daha fazla ziyaret edildiği bilinmektedir. Sanal bir tur, web sayfası girişlerinizi kolayca otelinizin tamamında gezdirir. Ve rezervasyon motorunda yer alma şansları artıyor.

360 derece VR deneyimi, onlara odalarınıza ve genel atmosfere gerçekçi bir bakış açısı kazandırır. Sanal tur sunmaya başlamak için gerekli altyapıya göz atmalısınız.

Arama Motoru Optimizasyonuna (SEO) Yatırım Yapın

Maliyetleri düşürmek ve kârınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, web sitenizden doğrudan rezervasyon yapmak bir nimettir. İnsanlar kendi sisteminiz aracılığıyla web sitenizden konaklama rezervasyonu yaptığında, herhangi bir üçüncü tarafa komisyon ödemenize gerek kalmaz.

Peki web sitenize nasıl trafik çekersiniz?

Gezginler genellikle konaklama arayışına bir arama motorunda başlar, bu nedenle rakiplerin çokluğu göz önüne alındığında, bir otel web sitesi için SEO'nun gücü göz ardı edilemez.

Web siteniz doğru şekilde optimize edilirse, daha fazla potansiyel misafir web sitenize gelecektir. Bu nedenle yararlı bir SEO stratejisi oluşturmak önemlidir.

Google, pazarlamacılara Google Analytics ve Anahtar Kelime Planlayıcı dahil bir dizi ücretsiz araç sunmaktadır. SEO konusunda size yardımcı olacak başka birçok içerik pazarlama aracı vardır. Ancak bu araçlar oldukça gelişmiştir.

Bir dijital pazarlama uzmanının yardımıyla başlangıçta anahtar kelime araştırması yapabilir ve bir SEO stratejisi oluşturabilirsiniz. SEO zorlu bir dünyadır ve sürekli değişmektedir. Bunu kendiniz yapmayı planlıyorsanız bilginizi güncellediğinizden emin olun.

Dahası, bağlantı kurma SEO stratejinizin önemli bir parçasıdır. Kablosuz programlamayı ve meta arama motorlarını kullanmak, web sitenizin görünürlüğünü organik olarak artırmanıza ve doğrudan rezervasyonları artırmanıza yardımcı olacaktır.

Profesyonel İpuçları: Belirli anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerekir. Örneğin, potansiyel misafirleriniz "plajı olan otel" veya "spa'sı olan tatil yeri" araması yapabilir. Belirli aramalarda daha yüksek konumlar elde etmek için kuruluşunuzun hizmetlerini ve uzmanlıklarını web sitenize anahtar kelime olarak ekleyerek kullanın.

Benzer sonuçlar elde etmek için web sitenize yönelik bazı makalelere yatırım yapabilirsiniz. Düzenli olarak blog makaleleri yayınlamak, doğrudan rezervasyonlar için harika bir fırsat olan otelinizin SEO'sunu geliştirecektir.

Mobil Uyumlu Web Sitesi

İstatistikler, rezervasyon için mobil cihaz kullanan kişilerin sayısının arttığını gösteriyor. Bu, ilgi çekici ve hızlı yüklenen bir mobil web sitesine sahip olmayan otellerin bazı potansiyel misafirlerini kaybedeceğini açıkça ortaya koyuyor.

İyi bir mobil uyumlu web sitesinin gereksinimleri, masaüstü bir web sitesinin gereksinimlerinden farklıdır. Google, arama sonuçlarını listelerken mobil uyumlu web sitelerine öncelik veriyor.

Mobil web siteniz, ziyaretçilere önemli bilgileri hızlı bir şekilde sağlamalı ve onlara önemli işlevlere kolay ve anında erişim sağlamalıdır. Harita entegrasyonu da dahil olmak üzere en önemli şeyleri anında birleştiren, iyi tasarlanmış bir mobil web sitesi oluşturmalısınız!

Profesyonel ipuçları: Akılda kalıcı bir mobil web sitesinin, mobil cihazlara yönelik bir kullanıcı arayüzüne güçlü bir şekilde odaklanması ve basit gezinme oluşturması gerekir. İyi işleyen bir mobil web sitesi için iletişim kolaylığı da önemlidir. Ziyaretçilerinizin mobil sitede ilk bakışta göremedikleri her konuda size ulaşabilmeleri için iletişim butonu net bir şekilde konulmalıdır.

Meta Arama Motorlarında Öne Çıkın

Meta arama motorları, benzer otelleri fiyat, hizmetler ve müşteri memnuniyeti oranları gibi konularda karşılaştıran üçüncü taraf yazılımlardır. Bunlar rezervasyon sayılarını artırmak için kullanışlı bir pazarlama aracıdır ancak bunları kullanan tek kişi siz olmayacaksınız.

Sizinki gibi geniş bir otel yelpazesi aynı potansiyel misafirler için rekabet edecek. Bu, diğerleri arasında öne çıkmanız gerektiği anlamına gelir. Peki bunu nasıl yapmalı?

Fiyatlarınızı rekabetçi fiyatlara ayarlayın. İnsanların, satın aldıkları hizmet için iyi bir teklif aldıklarını düşündüklerinde rezervasyon yapma olasılıkları daha yüksektir.

Profilinizde profesyonel olarak fotoğraf ve video çektiniz. İnsanlara sizin yerinizde kalmanın nasıl bir his olacağına dair mükemmel bir fikir verin. Otelinizin en iyi yönlerini yakalayın ve dünyanın görmesi için paylaşın.

Otelinizin benzersiz özelliklerini profilinizde sergileyin. Belki muhteşem bir manzaradır, belki de muhteşem bir kaplıca tedavisidir. Başkalarının sahip olmadığı her ne varsa onu tanıtın!

Profesyonel İpucu: Meta arama motorları rezervasyonlardan komisyon almaz. Bunun yerine, genellikle size yönlendirdikleri trafik için tıklama başına ödeme temelinde çalışırlar; bu, pazarlama paranızın karşılığını daha iyi alacağınız anlamına gelir. Bu nedenle otel gelirinizi artırmak için meta arama reklamlarını düşünün.

Facebook'ta Rezervasyonlara İzin Verin

Bazı insanlar Facebook'un 2010'ların başındaki kültürel öneme sahip olmadığını düşünse de bu gerçeklerden çok uzak olabilir. Aslında Facebook, aylık 2,9 milyar kullanıcısıyla hâlâ en büyük sosyal medya platformudur.

Ancak sadece bir Facebook işletme hesabına sahip olmak yeterli değildir. Peki size platformun oteller için rezervasyon hizmeti sunduğunu söylesek? Oteliniz için güzel bir profil oluşturarak ve takipçilerinize orada konaklamaları için rezervasyon yapma olanağı sağlayarak ek bir ziyaretçi kaynağı yaratmış olursunuz.

Doğrudan Rezervasyonları Ödüllendirin

Kârınızın herhangi bir kısmını üçüncü taraflarla paylaşmak zorunda kalmamanız açısından doğrudan rezervasyonlar harikadır. Bu nedenle doğrudan rezervasyonları ödüllendirmek akıllıca bir stratejidir. Doğrudan rezervasyon yapan ziyaretçilerinize daha düşük fiyatlar, özel indirimler ve yükseltmeler sunabilirsiniz.

Odalarına küçük bir hoş geldin hediyesi koymayı unutmayın. Kazandığınız otel misafirleriniz hâlâ otel pazarlamanızın, marka bilinirliğinizin ve sosyal medya varlığınızın önemli bir parçası. Ayrıca doğrudan rezervasyonlar sadakat programlarınızın bir parçası olabilir.

Pratik Check-in Check-out

Bir oteldeki ilk ve son işlemler olan check-in ve check-out, misafir deneyimi açısından çok önemlidir. Özellikle kurumsal ziyaretçiler veya beklemek istemeyen yaşlı müşteriler için zaman son derece değerlidir.

Ancak elbette her müşteri grubu, işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde sunan bir otelde konaklamak ister.

Esnek bir dijital giriş ve çıkış sistemi, hem müşterileriniz hem de çalışanlarınız için zamandan tasarruf etme açısından oldukça değerli olabilir. Otelinizdeki terminaller veya mobil self-servis web siteleri aracılığıyla kendi kendine check-in yapmak genç ziyaretçiler arasında popülerdir.

Ayrıca, erken giriş ve geç çıkış olanağı sunmak, misafirlerin varış ve ayrılış saatlerini planlamasını zorlaştırdığı için insanların sizi seçmesini sağlamanın harika bir yoludur. Bu tür bir düzenleme memnuniyet düzeyinizi dolayısıyla marka bağlılığınızı artıracaktır.

“Instagramlanabilir” Anlar Yaratın

Sosyal medya pazarlamanın güçlü bir yönüdür. Ancak herkes her büyük platformda ilgi çekici hesaplara sahip olmanın önemli olduğunu bilse de, yalnızca bir kısmı sosyal medya pazarlamasının nasıl akıllıca yapılacağını biliyor.

Misafirlerinizin paylaşmak isteyebileceği anlar yaratın. Veya onlara fotoğraf çektirmeyi sevecekleri bir arka plan sağlayın. Takipçileri nerede olduklarını merak edecek ve reklam satın almanıza gerek kalmadan otelinizin adı gündelik konuşmalarda ortalıkta dolaşacak.

Adınızı duyurmak için müşterilerinizin sizin adınıza konuşmasına izin verin.

Profesyonel İpucu: İnsanlara, akışlarında paylaşmak istedikleri anları sunarsanız, yalnızca onların takipçilerine ulaşmış olmazsınız. Siz de onların otelinizde geçirdikleri zamanlara sevgiyle bakacak gelecekteki hallerine ulaşıyorsunuz.

Oteller için sosyal medyanın gücüne hakim olun: Oteller İçin Sosyal Medya Yönetimi Kılavuzu

Müşteri Yolculuğuna Eşlik Edin

Misafirleriniz geldiğinde personeliniz misafirlerinizin memnuniyet düzeylerini düzenli olarak kontrol etmelidir. Mümkün olan en iyi müşteri hizmetini sunarak onlara mükemmel bir deneyim sunmalısınız. Onlara yatak ve çatı yerine unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşatırsanız, daha fazla kişinin ilgisini çeker ve rezervasyonlarınızı artırırsınız.

Pazarlamada tecrübenin hakimiyeti ile başladık. Artık en iyi otelin sunduğu deneyimle tanımlanabilmesi o kadar önemli ki. Deneyimin müdahalesiyle lüksün tanımı da değişiyor. Mekanınızın deneyiminin benzersiz olduğundan emin olun.

Profesyonel ipucu: Otelinizde benzersiz etkinliklerin tanıtımını yapmak, mükemmel bir müşteri deneyimi sağlamanın harika bir yoludur. Çevrenizdeki rakiplerinizden bir adım önde olun. Örneğin hedef kitlenize bağlı olarak, şarap, butik bira veya likör tadımı, ağ oluşturma etkinlikleri, dinlenme partileri vb. gibi organizasyonlar yapın.

Konferans ve seminerlere ev sahipliği yapan bir iş oteliyseniz ve misafirler ortaklarını da getiriyorsa, onlara kendin yap sanat veya el sanatları dersleri sunabilirsiniz. Ya da ziyaretçileriniz çocuklu aileler ise süt ve atıştırmalıklarla ailece mutlu saatler geçirebilirsiniz.


Yerel Faaliyetlere Katılın

Misafirler genellikle otellerden yerel manzara hakkında fikir sahibi olmalarını ister. Öncelikle ekibinizin, eğer yerel halk değilse, bölgeyi yeterince tanıdığından emin olmalısınız.

Tesisinizde olup bitenlerin ötesine geçerek ve yerel etkinliklere katılarak misafirlerinizin beklentilerini aşmak için bir fırsattır. Bulunduğunuz konuma ve en uygun mevsime bağlı olarak yerel turizm kurulunuza danışabilir ve çevrenizde neler olup bittiğini görebilirsiniz.

Daha sonra otel markanızla uyumlu temalı etkinlikler geliştirebilir ve çevrenizdeki diğer işletmelerle ortaklıklar kurabilirsiniz.

Yerel işletmelerle ittifaklar kurmak, konumunuzun avantajlarını kullanmanın iyi bir yoludur. Her iki taraf için de faydalıdır. Yerel ortaklarınız küçük alışveriş noktaları veya kafeler olabilir. Kupon basımı veya sosyal medya platformunda çekiliş yapılması gibi ortak bir kampanya geliştirebilirsiniz.

Bu şekilde misafirlerinizin deneyimini geliştirir ve marka mesajınızı daha geniş bir müşteri kitlesine yayarsınız.

Misafirlerinizle ilişkiniz, onlar çıkış yaptıktan sonra bitmiyor. Tam tersine sadık bir müşteri grubu oluşturmak için kritik bir an. Çıkış yaptıktan sonra, seyahat sonrasında misafirlerinizle iletişime geçerek onlara teşekkür ettiğinizden emin olun. Bu iletişimin hem online hem de yerinde faydaları vardır.

İnceleme Yorumu isteyin

Önceki inceleme alt başlığından farklı olarak söylediğimiz şey, doğrudan ve net bir şekilde inceleme istemektir. İncelemeleri yönetmek ve otelinizi deneyimleyen misafirlerden inceleme talep etmek başka bir şeydir.

Misafirlerinizden geri bildirim istemeli ve onları yorum yapmaya teşvik etmelisiniz. Online değerlendirmeleri toplamak, yerleşik online itibarınızın önemli bir yönüdür. Gelecekteki potansiyel misafirlerin tavrınızı görmesi için bir fırsattır.

Ekiplerinizi nasıl inceleme isteyebilecekleri konusunda eğitebilirsiniz. Harcanan zamanı ve çabayı hak ediyor.

Yeniden Rezervasyonları Artırmak İçin Çaba Gösterin

Artık bir müşteriyi elde tutmanın yeni bir müşteri kazanmaktan çok daha ucuz olduğunu biliyor olmalısınız. Tekrarlanan müşteriler odalarınızı dolu tutmak için pazarlama maliyetlerini düşürecektir. Tekrarlanan müşterilerin değeri olağanüstüdür.

Memnun bir müşteri işletmenizden ayrıldığında, bir sonraki odaya ihtiyaç duyduğunda onu geri almak bir numaralı önceliğiniz olmalıdır. Bunun için hedef kitleniz her ay aynı şehirleri toplantılar için ziyaret eden iş insanları ya da favori tatil yeri olan aileler olabilir.

Profesyonel İpucu: Tekrar gelen müşterilere odalarında veya yemek deneyimlerinde indirimler sunarak konaklamalarından ne kadar memnun olduğunuzu gösterin. Belki de odalarına onları son seferden hatırladığınızı bildiren bir not bırakabilirsiniz. Kendilerini özel hissetmelerini sağlamak için otelinizdeki konaklamalarını kişiselleştirin. Konaklama sektöründe sadakat çok takdir edilmektedir.

Temel Çıkarımlar

Konaklama sektörü eğlenceli, dinamik ve zorludur. Bu nedenle konaklama endüstrisindeki tüm aktörlerin, sektörün hızla değişen ihtiyaçlarını karşılayacak stratejiler geliştirebilecek kadar uyum sağlamaları gerekiyor.

Otel pazarlamasının temellerini konuştuk ve ziyaret öncesinde, sırasında ve sonrasında önemli ipuçları verdik. Bu fikirleri takip ederken aynı zamanda sesinizi bulmak da marka imajınızı geliştirmenize ve dünyanın her yerindeki gezginlerin saygısını kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Otel pazarlama fikirlerinizi uygularken kullanabileceğiniz sayısız yol olacaktır ve bunların her biri bir dereceye kadar sonuç verecektir. Önemli olan şirketinize en uygun yöntemi bulmaktır.

En iyi sonuçları elde etmek için şunlardan emin olun;

Mesajınızla doğrudan iletişim kurun,

Çok fazla gereksiz seçenekle müşterilerinizin kafasını karıştırmayın,

Sadık bir müşterinin değerini anlayın,

İnsanlara pazarlama yöntemlerinizi çeşitlendirin,

Satış noktalarınızı optimize ederek herkesin işine yaramasını sağlayın,

Müşterilerinize dilediğiniz zaman hızlı yanıt verin,

Olumsuz yanıtlarla profesyonelce ilgilenin.

Daha fazlasını öğrenmek için bizimle iletişime geçin.